КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ

У сучасному світі не обійтися без критичного мислення. Що ж це таке? Критичне мислення – це система суджень, яка дозволяє аналізувати інформацію таким чином, щоб на її підставі ухвалювати раціональні рішення. Простими словами, критичне мислення – це вміння раціонально мислити, аналізувати й усвідомлено приймати рішення.

Для чого нам потрібне критичне мислення?

  • аби не дати собою маніпулювати;
  • аби не дати себе обдурити;
  • аби бути інтелектуально незалежними;
  • аби не сумніватися й бути впевненими у своїх рішеннях;
  • аби вміти аргументувати свою точку зору;
  • аби робити висновки на основі власних спостережень, доказів й аналізу

Як же розвинути критичне мислення, якщо у мене його немає?

Психолог Даніель Канеман виділяє у людській психіці дві системи. Cистема 1 — це швидкий спосіб мислення, вона дозволяє швидко приймати рішення. Система 2 — це аналітична робота, яка вимагає часу та зусиль. Вони обидві потрібні, але важливо залучати кожну у відповідний час.

 3 інструменти для розвитку критичного мислення:

  1. ЛУПА – це презумпція хибності. Усе почуте, прочитане чи навіть побачене варто піддавати сумніву.

2.ДЗЕРКАЛО знадобиться, щоб пам’ятати, що ми бачимо світ через власне відображення. Вивчайте когнітивні викривлення і не давайте їм заманити вас у пастку. 

  1. ТЕРЕЗИ потрібні, щоб ставати на бік опонента. Цей метод добре використовувати у командній роботі, зокрема у компаніях. Щоб потренуватися, потрібно сформувати дві команди з протилежними точками зору на певне питання і влаштувати дебати, де потрібно відстояти не власну позицію, а довести правильність точки зору опонента.

– Наш рецепт критичного мислення: обміркувати – засумніватися – проаналізувати – встановити причинно-наслідкові зв‘язки – усвідомити.

 Сподіваємось наші поради були корисними для вас і вбережуть вас від маніпуляцій та шахрайства.

Якщо з’явилися запитання чи виникли сумніви у правомірності вчинення певних дій, не зволікайте! Звертайтеся за правовою допомогою до НЛ “Юридична клініка”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *